
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 18.92 mm |
| Width | 12.57 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Power Rating | 9 W |
| Height | 8.5 mm |
| Packaging | Tray |
| Depth | 12.57 mm |
| Thickness | 8.25 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Min Input Voltage | 7 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | -3 V |
| Max Power Dissipation | 9 W |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Topology | Boost |
| Max Input Voltage | 28.7 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 9 W |
| Current - Output 1 | 1.5 A |
| Efficiency | 84 % |
| Voltage - Output 1 | -3 V |
| Min Output Voltage | -15 V |
| Max Input Voltage (DC) | 28.7 V |
| Max Output Voltage | -3 V |
| Max Output Power | 9 W |
| Min Input Voltage (DC) | 7 V |
| Isolation | Non-Isolated |
| Schedule B | 8504409580 |
| Output Current-Channel 1 | 1.5 A |
| Output Voltage-Channel 1 | -15 V to -3 V |
Stock: 449
Distributors
pcbx
Unit Price$14.23714
Ext.Price$14.23714
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $14.23714 | $14.23714 |
| 10 | $13.49250 | $134.92500 |
| 25 | $13.16677 | $329.16925 |
| 50 | $12.62249 | $631.12450 |
| 100 | $12.10071 | $1210.07100 |
| 300 | $11.60050 | $3480.15000 |
| 500 | $11.12093 | $5560.46500 |
